10 nápadů, jak si snadno uspořádat život

Tento článek jste si přečetli 2315x.

Chcete udělat ve svém životě změnu? Ale výsledky se nedostavují? Proč začínáme silní a odhodlaní ale postupně ztratíme svoji motivaci? Často je to proto, že si stanovujeme velké (až nedosažitelné) cíle a selháváme v plánování, jak jich dosáhnout. Nebo proto, že pomalu zapomeneme, proč jsme si takový cíl vlastně stanovili. Jediná možná cesta je tak začít s čistou hlavou a chytrou vizí. Dnes vám ukážeme, jak na to!

  1. Poznejte svoje silné a slabé stránky

Předtím, než začneme je potřeba si uvědomit, v čem jsme dobří a kde máme naopak slabiny. Není to jednoduché, a pokud tápete, poproste někoho z vašeho okolí, kdo vás dobře zná, aby vám toto zrcadlo nastavil.

Vaše silné ani slabé stránky nejsou nezměnitelné, nikde není psáno, že na nich nelze pracovat a že nemůžete dojít k řadě zlepšení. Proto si hned na začátku udělejte tento upřímný seznam, na kterém můžete stavět.

  1. Stanovte si plán

Žádná změna se nestane přes noc, budete na ní muset tvrdě pracovat. Je potřeba stanovit si plány – seznamy věcí, které budete dělat, aby došlo ke změně (zlepšení). Ideální je pořídit si motivační diář, kam své plány zaznamenávejte včetně jednotlivých termínů. Je dobré postupovat po menších krůčcích, např. stanovit si, že budete každou sobotu večer 30 minut věnovat psaní nebo cvičit 3 dny po sobě.

A abyste byli motivováni, přidejte si k tomu malé odměny, které si nadělíte v případě, že se vám bude dařit. Např. pořídíte si časem nový počítač, boty na běhání nebo si koupíte letenku do svojí oblíbené destinace či třeba krém na pleť.

  1. Učte se od lepších a úspěšnějších

Pokud máte cíl, nejlepší cesta, jak se inspirovat a motivovat je učit se od těch, kteří již takového cíle dosáhli. Rádi vaříte a chcete se zlepšit? Zapište se na kurz u profesionálního kuchaře. Chcete lépe zpívat? Vezměte si soukromé lekce u učitele zpěvu. Inspiruje vás někdo, kdo má vlastní úspěšný business? Choďte na jeho přednášky, poslouchejte či čtěte rozhovory s ním atd. Dnes můžete využít i služby osobního kouče či mentora, který vás bude na vaší cestě doprovázet.

  1. Neztrácejte čas příliš dlouhým přemýšlením

Příliš dlouhé přemýšlení pak vede k nečinnosti. Je to stejné jako se strachem. Když se obáváte výsledku, může to způsobit, že se zaseknete v jednom bodě a neposouváte se k cíli. Chcete-li provést ve svém životě nějaké změny, plánujte, ale ne příliš dlouho.

  1. Neměňte svoje činnosti, změňte systém

Příkladem mohou být vědci, kteří se snaží dokončit projekt, ale stále v něm dochází k chybám, přestože se snaží různě upravovat a měnit svoje postupy. Místo toho, aby tak změnili svoje činnosti, rozhodnou se nakonec změnit celý systém, ve kterém se projekt dělá.

Někdy, když se ve svém život snažíte udělat velké změny a nedaří se vám to, je potřeba změnit systém, nikoli vaše dílčí kroky. Například popřemýšlejte nad tím, jak změnit celý váš týdenní harmonogram, abyste byli víc produktivní.

  1. Sledujte zlepšení

Jestli chcete ve svém životě dělat velké změny, je také potřeba sledovat, jak se vám to daří. Dělejte si poznámky pokaždé, když se vám něco povede nebo něco dokončíte (každý den, každý měsíc). Díky tomu budete stále vědět, jak na tom jste a neztratíte motivaci.

  1. Změňte způsob, jak o sobě mluvíte

Velmi jednoduchá změna způsobu, jak o sobě mluvíte, dokáže divy. Místo toho, abyste o sobě mluvili tak, že „něco nedokážete“, řekněte si, že to „dělat nechcete“. Je velký rozdíl, když řeknete „tohle bych já nikdy v životě nedokázala uběhnout“ nebo „nechci běžet maraton“. Lidé, kteří to uběhnou, nejsou o nic lepší, než vy, jen to zkrátka chtěli dělat a obětovali tomu mnohé. A vy byste mohli taky, kdybyste chtěli.

Odstraňte ze svého slovníku všechny negativní věci, které sami o sobě často pronášíte a uvidíte, jak se vám uleví. Požívejte pouze pozitivní myšlenky a pozitivní slova, jen tak budete sami růst.

  1. Používejte nástroje, které potřebujete

A teď nemyslíme nějaké nářadí, ale nejlépe starou dobrou tužku a papír. Pořiďte si motivační diář, plánovač, cokoli, co vám pomůže mít každodenní přehled o vaší cestě. Odškrtávejte si úkoly, které se vám podařilo splnit, plánujte další, přiřazujte jim termíny apod.

  1. Přijměte, že nemůžete vědět všechno

K tomu uvedeme krátký postřeh. Jeden redaktor se kdysi snažil zjistit, proč je Heinz již tak dlouho vedoucí značka na výrobu kečupů. Zkrátka nikdo jiný na ně nemá. Udělal obsáhlou analýzu značky, trhu, konkurentů, dokonce oslovil experta v této oblasti. Pokud by na to měl někdo přijít, tak jedině on. Po několik dnech, které trávili rozebíráním této tématiky, dokončil redaktor svůj článek slovy: „Ani on to neví, zdá se, že kečup je prostě jen kečup.“ Jinými slovy, netrapte se tím, že něco nevíte. Naopak, nikdo nemůže vědět všechno, a to je přece na životě to hezké. Vždy máme příležitost se něčemu učit.

  1. Přemýšlejte jako leader

Bez ohledu na to, v jaké roli se právě nacházíte, můžete se stát leaderem. Ať pracujete na jakékoliv pozici, máte na to. Příkladem je jeden pracovník zákaznického servisu McDonald´s. Jeho chování a styl komunikace byl tak skvělý a jedinečný, že se jeho pověst rychle šířila mezi ostatní. Brzy se stal místní celebritou, lidé se s ním chtěli fotit a představoval jeden ze základních pilířů firmy. Nepřemýšlel jinak než ostatní, pouze do své práce dával kus svého srdce a byl zkrátka leaderem.