5 tipů, jak na domácí vyučování

Tento článek jste si přečetli 2575x.

Aktuální situace nás již několik týdnů uzavřela doma a výuka dětí se přesunula ze školních lavic k nám domů. A není to vždy jednoduché, zvlášť pokud k tomu rodiče musí ještě sami pracovat tzv. na home office. Vzhledem k tomu, že pár týdnů si doma ještě pobudeme, máme pro vás dnes pár tipů, jak si domácí výuku co možná nejvíce usnadnit.

1. Plánujte a stanovte si priority

Pokud nejste povoláním učitel/učitelka, stanovte si nějaké reálné cíle. Snažit se zvládnout veškerou výuku na 100% a k tomu ještě pracovat se zkrátka úplně nedá. Proto zvolte předměty, které jsou nejdůležitější a na ty se soustřeďte nejvíce (český jazyk, matematika, později např. i dějepis, biologie, fyzika, chemie..). Řadu předmětů můžete pojmout i jinak – pusťte třeba dětem dokument o zvířatech, druhé světové válce apod.

2. Vytvořte si rozvrh

Spousta z vás v tomto režimu určitě už pracuje a je to skutečně jedna z nejdůležitějších věcí, především u menších dětí. Rozplánujte si, co budete který den dělat a zapojte do toho i děti. Budou pak mít i větší motivaci k učení, když si sami zvolí, co a kdy se budou učit.

Nechte rozvrh do jisté míry flexibilní, domácí výuka nikdy nemá podobu té školní a rovněž i děti se neučí tolik hodin, jako ve škole. Zaměřte se na nejdůležitější předměty, ale kromě toho si nechte čas i na jiné praktické dovednosti.

3. Zkoušejte nové věci

Kdy jindy je prostor věnovat se činnostem, na které v běžném provozu není čas? Můžete si vyhradit např. jeden den v týdnu (nebo jedno odpoledne), kdy budete místo učení s dětmi tvořit, malovat, vyrábět nebo třeba vařit. Můžete jít do přírody a získané nové informace ukázat dětem naživo. Stejně tak můžete využít tento čas pro sport.

Náš tip

Nechte (mladší) děti vyrobit si vlastní hru s kuličkou v duchu Montessori pedagogiky. Stačit vám bude jen víko od krabice, prázdné ruličky od toaletního, oboustranná lepicí páska, nůžky a fixa.

4. Nebojte se online programů

Nabídka je skutečně široká a děti si tak hravou formou mohou procvičovat získané znalosti. A to nejen z matematiky, češtiny, ale třeba i angličtiny, fyziky nebo dějin. Zde uvádíme pár stránek, kde můžete procvičovat a vzdělávat se zdarma.

Hry na procvičení češtiny a matematiky pro základní školu najdete např. na: https://www.gramar.in/cs/ (čeština pro základní školy a 4. ročník středních škol) https://www.matika.in/cs/ (matematika pro základní školy, dle prof. Hejného) https://skolakov.eu/ (čeština, matematika, prvouka a angličtina pro I. Stupeň ZŠ) https://www.onlinecviceni.cz/exc/list_sel_topics.php (český jazyk a matematika pro I. a II. Stupeň ZŠ) Školy také často zpřístupňují pro své žáky výukové programy http://www.didakta.cz/

Skvělé procvičování téměř všech předmětů I., II. a III. stupně najdete na https://www.skolasnadhledem.cz/profil/prehled Pěkná výuková videa najdete na Khan academy: https://www.khanacademy.org/

Některé základní školy vytvořily rovněž online výuková videa zdarma, např. Základní škola OSMEC: https://sites.google.com/osmec.net/osmec-online/

Akademie věd zpřístupnila skvělá videa pro všechny fanoušky vědy, od menších dětí až pro dospělé. Najdete zde pokusy, exkurzi na hvězdárnu, ale i přednášky z oblasti práva, historie nebo biologie. http://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/veda-na-doma/

Volně je aktuálně zpřístupněný veškerý obsah portálu Jeden svět na školách, kde najdete vzdělávací videa z oblasti dějin, lidských práv životního prostředí nebo cizojazyčné lekce. https://www.jsns.cz/online-vyuka

Na České televizi běží každý den program UčíTelka a kromě toho najdete na portálu ČT edu přes 3 000 vzdělávacích videí z pořadů ČT. Videa jsou přehledně rozdělena podle stupňů, předmětových oblastí i témat. www.ctedu.cz

S dětmi si můžete také vychutnat třeba online komentovanou prohlídku oblíbeného muzea, galerie, hvězdárny nebo třeba jeskyně. Mrkněte na Národní galerii v Praze nebo Brně, Národní muzeum apod.. Virtuálně se ale můžete podívat třeba i do Louvru.

5. Jděte příkladem, ale myslete i na sebe

Mějte s dětmi společně vytvořený režim. Ranní hygiena, společná snídaně, úklid a výuka/práce. I oni ale musí vědět, že rodič má také nějaký čas jen pro sebe, kdy zrelaxuje. Vyčleňte si během dne chvíli, která bude jen vaše, a všichni ostatní členové domácnosti to budou respektovat. Jak se říká – nemůžete pít z prázdného hrnku. Je potřeba tu energii vždy dočerpat.

Náš tip (udělejte si radost)

Zleva: Ebelin maska s chladícím gelem 79,90 Kč, Balea krémová koupel mléko a med 34,90 Kč, Balea pleťová hydratační maska 12,90 Kč, Mivolis vitamíny – hořčík, C a B 29,90 Kč, vše dm drogerie, OC Homepark.

Věříme, že toto období již brzy skončí a vše se vrátí do normálních kolejí. Do té doby přejeme všem rodičům hodně sil a energie!