7 aktivit, které můžete dělat s dětmi

Tento článek jste si přečetli 5224x.

1. Tvořte z toho, co příroda dala

 Hlavní část podzimu je sice pryč a na sbírání kaštanů je tak pozdě, ale tvořit s dětmi můžete i teď. Nasbírejte si na procházce podzimní listy, kamínky, šípky či větvičky pro domácí tvoření. My vám přinášíme několik tipů, jak můžete pomocí opadaných listů vykouzlit třeba lišky, lva nebo ježka. Potřebovat budete jen papír, tužku/fixy/pastelky, nůžky a lepidlo na papír.

2. Dopřejte si více hygge

Toto dánské a norské slovo vyjadřuje pohodový přístup k životu, spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Jeho součástí je i příjemná atmosféra – ztlumte světla, zapalte svíčky, zahrajte si společně oblíbenou stolní hru a k tomu si dejte něco dobrého. My vám přinášíme tip na výbornou horkou čokoládu, kterou si můžete udělat i s dětmi.

Jak na to? Na jednu porci budete potřebovat: 250 ml mléka, 1 lžíci pravého kakaa, 25g kvalitní hořké čokolády, 1 lžičku vanilkového cukru a šlehačku. Ohřejte mléko a nechte v něm rozpustit čokoládu, kakao a cukr. Dobře vyšlehejte, aby se suroviny spojily a kakao rozpustilo. Na závěr přidejte šlehačku dle libosti.

Náš tip na kvalitní suroviny, které seženete v OC Homepark

Zleva: hořká čokoláda 70% 34,90 Kč, kakao 49,90 Kč, vanilkový cukr 79,90 Kč (32g), vše dm drogerie.

3. Zahrajte si na lovce

Kdo najde v přírodě větvičku, šišku, červený list či houbu? Zahrajte si s dětmi na detektivy a zpříjemněte si pravidelnou procházku přírodou. Stačí připravit list se zadáním, které obrázky mají děti v přírodě hledat a při správném nalezení je děti zakroužkují/zaškrtnou. Komu se jako prvnímu podaří zaškrtnout úplně všechno?

Hru ale můžete hrát i opačně. Nasbírejte dětem různé podzimní listy a nechte je hledat, na který strom ten či onen list patří.

4. Když nemůžeme ven aneb co najdeme v kuchyni

Nemoci řádí všude kolem nás. Pokud se kvůli tomu nejde teď dostat do přírody, můžete tvořit s dětmi i z toho, co máte vždy doma / v kuchyni. Využít lze třeba čočku nebo fazole. Nakreslete si na papír požadovaný tvar, který celý potřete lepidlem a pak na něj vysypete vybranou surovinu. My jsme dělali podzimní motivy – dýni z červené čočky a bubáky z fazolí.

5. Podzimní bojovka

Další způsob, jak dětem zpříjemnit obyčejnou procházku v přírodě. A nemusí to být nic složitého – stačí, když jeden rodič půjde napřed a cestou dětem připraví šipky z větviček, které budou určovat směr cesty. Nebo pověsí na stromy fáborky. Pokud máte více času, můžete to dotáhnout k dokonalosti tím, že dětem po cestě schováte hádanky, kvízy nebo třeba poklad.

6. Svítící dýně

Dýně jsou momentálně všude kolem nás, co si z nich udělat i zábavu na podzimní večery? Potřebovat budete větší dýni s delší stopkou a světelné kroužky. Ty můžete házet na dýni a vyhrává nebo bod získává ten, komu se povede kroužek hodit na dýňovou stopku. Vyzkoušet lze i večer, kdy budou kroužky krásně svítit.

Náš tip z Homeparku Zličín

Svítící náhrdelník seženete v prodejně hraček Bambule za 39 Kč.

7. Škola v přírodě

Nemyslíme tím organizovaný týdenní pobyt dětí se školou, ale zábavnou formu učení, kterou můžete s dětmi praktikovat na každé procházce. Sestavte z kamínků písmenka, počítejte listy, určujte čeho je více, čeho méně, co je delší/kratší, kulaté, hranaté, co má jakou barvu. Z klacků stavějte obrázky, z kamínků věže. Podzimní příroda nabízí tolik možností, jak se i zábavnou formou něco naučit.

A na závěr jsme pro vás vytvořili naši vlastní podzimní detektivku ke stažení. Stačí ji vytisknout a můžete začít s dětmi lovit a hledat zadané symboly hned při první procházce barevnou přírodou.

Klikněte zde ke stažení.