8 tipů, kam z Prahy na jednodenní rodinný výlet

Tento článek jste si přečetli 7943x.

Počasí přímo láká k tomu vyrazit o víkendu (nebo i ve všední den) na výlet. Připravili jsme si pro vás přehled míst, kam se z Prahy dostanete do hodiny jízdy autem a hlavně, kde se to bude líbit vám i dětem. Vyrazte s námi na výlet!

Neztraťte se na zámku Loučeň

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, dokonce ani v Evropě, pak jste na zámku Loučeň na správné adrese. V zámeckém parku se tu totiž nachází bludiště a labyrinty (celkem 12), které navíc propojuje naučná stezka.

Najdete tu až 400 m2 velké buxusové bludiště, světelný labyrint, tisové bludiště, kamenný labyrint nebo palisádové či dlážděné bludiště.

Autem jste tu z Prahy za cca 50 min. Park je otevřený denně od 10 do 17 hodin (o víkendech do 19 hodin) a objednat si tu můžete i piknikový koš.

Za zábavou do Milovic

Za 45 minut se z Prahy dostanete do doslova dětského ráje. Park Mirakulum ve středočeských Milovicích je znovu otevřen. Nabízí na 10 hektarů originální zábavy a volnočasových aktivit s množstvím nápaditých herních prvků. Zapomeňte na mobily a tablety, tady najdete lesní hřiště, kontaktní zoo, obří trampolíny a houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky a v neposlední řadě si můžete vyzkoušet jízdy BVP v sousedním Tankodromu.

Zpátky do dětských let a nezapomeňte si s sebou piknikovou deku, můžete si odpočinout ve stínu na velkých travnatých plochách, zatímco budou děti poletovat kolem.

Projeďte se na oslíkovi

Netradiční zážitek nabízí tzv. Oslí stezka. Nachází v přírodním parku Povodí Kačáku, cca 15 km na západ od Prahy poblíž obce Svárov u Unhoště. Autem jste tu z centra Prahy za necelých 40 minut. Dostanete se ale i pomocí MHD ze stanice metra Zličín nebo z Kladna.

Rezervaci je nutno udělat předem. Děti si můžou vyzkoušet, jak vypadá taková péče o oslíky (kartáčování, čištění kopýtek), absolvují překážkovou dráhu s oslíky a nakonec se na nich za doprovodu dospělých můžou i projet. Na konci cesty vás pak čeká malý piknik s místními dobrotami.

S medem za medvědem

Na krásný celodenní výlet se můžete s dětmi vydat i do Benešova. Právě pro ty nejmenší je připravena naučná stezka nazvaná S medem za medvědem. Stezka začíná v Benešově v Turistickém informačním centru vyzvednutím herního plánu. Ten vás provede historickým jádrem Benešova a nádhernou přírodou okolo zámku Konopiště (např. i kolem vypáleného minoritského kláštera). Na konci stezky na děti čeká veliká truhla plná překvapení.

Na Konopišti se můžete podívat na pávy v Růžové zahradě, daňky, jelena a muflony v nové lesní obůrce naproti Staré myslivně. Také se můžete seznámit s medvědem Jiřím. Výlet je možný absolvovat s kočárkem, na kole i se psy. Autem jste tu z Prahy za půl hodiny.

Putování s kocourem Mikešem

Zdroj: ceskatelevize.cz

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady. V okolí jeho rodné vísky Hrusice ožívají kocour Mikeš a jeho přátelé z oblíbených ilustrací.

V pohádkovém regionu Ladův kraj jsou pro malé i velké návštěvníky připraveny naučné stezky a cyklotrasy, s dětmi se můžete vydat na pohádkovou naučnou stezku Cesta kocoura Mikeše. Vede z Hrusic (zde najdete i památník Josefa Lady) do Říčan a je osazena 12 tabulemi, na kterých kromě úryvků z knížky najdete i Ladovy obrázky.

Monumentální Čertovy hlavy

45 minut autem z Prahy směrem na Mělník se nachází Čertovy hlavy. Asi 9 m vysoké skalní reliéfy dvou obřích (čertovských) hlav vytesaných do pískovcových bloků najdete v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. Z hlediska rozměrů se jedná v českých poměrech o zcela unikátní dílo. Autorem je sochař Václav Levý, který je vytvořil v letech 1841-1846.

Čertovy hlavy jsou volně přístupné po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech. Dále je zde k vidění jeskyně Klácelka s prostorem před jeskyní zvaným Blaník. Zde si můžete prohlédnout rozměrné reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a trpaslíků kovajících zbraně pro Blanické rytíře. Jeskyně skrývá symboly lidských vlastností ve zvířecích podobách podle bajek Františka Matouše Klácela. Pro děti také naučný výlet a v okolí najdete i kešky (geochaching).

Skryjská jezírka na Křivoklátsku

Jedním z nejvyhledávanějších míst Křivoklátska je skalní průrva na Zbirožském potoce, za kterou vznikla jezírka, vytvářející společně se skalami malebné zákoutí. Skryjská jezírka leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Horní leží hned pod Skryjským vodopádem. Jedná se o chráněnou přírodní památku.

Nedaleká obec Skryje spolu se svým půvabným okolím je také velmi známá jako významné paleontologické naleziště zkamenělin, které proslavil věhlasný francouzský badatel a inženýr Joachim Barrande. Zde začíná i paleontologická naučná stezka Po stopě trilobita, která je vhodná pro procházky rodin s dětmi. Po cestě najdete prolézačky, přelézačky, šplhadla, ale děti si mohou najít i své vlastní trilobity.

Z Prahy se sem dostanete autem za necelou hodinu.

Za zvířátky do zooparku

Zoologické zahrady znovu otevřely své brány a pokud již pražskou ZOO důvěrně znáte, zkuste jeden z menších, rodinných zooparků. Kolem Prahy se jich nachází hned několik.

Zoopark Zájezd je dostupný z Prahy za 30 minut autem. Cestou k zooparku zabavíte děti na 1km dlouhé naučné stezce s dřevěnými prvky. V areálu se nachází kontaktní zoo (nakrmit můžete kozy, ovce, králíka nebo prasátka), dětské hřiště nebo piknikárna.

Další se nachází v Olovnici, kousek od Kralup nad Vltavou (autem jste tu do 40 minut). Zoopark je postavený jako okruh, a kromě obvyklých koz, ovcí, slepic apod., zde najdete i méně obvyklá zvířátka jako lvy, lemury, surikaty, velbloudy, dikobrazy či papoušky.

A doporučujeme i Zoopark Karlštejn. Děti si tu užijí nejen zvířátka, ale i hřiště s trampolínou nebo projížďku v elektrickém vláčku. A celý výlet sem můžete pojmout jako výlet vlakem, protože zoopark je kousek od nádraží.

Nezapomeňte se na výlet řádně vybavit

V našem obchodním centru jsou znovu otevřeny prodejny A3 sport a SportsDirect, které nabízí celou škálu sportovních potřeb a oblečení pro děti.

Zleva nahoře: Nike dětská bunda 990 Kč, A3 sport, fleecová mikina Karrimor 497 Kč, SportsDirect, Nike láhev na pití 240 Kč, A3 sport, Nike dětské sportovní tričko 490 Kč, A3 sport, Adidas sportovní kalhoty 840 Kč, A3 sport, ponožky Converse (v sadě po 6 párech) 249 Kč, SportsDirect, sportovní boty Adidas Terrex 1060 Kč, A3 sport, Elle dívčí sportovní podprsenka (v sadě po 2 ks) 196 Kč, SportsDirect, Hype černý batoh 533 Kč, SportsDirect, Firetrap holčičí sportovní set (legíny a tričko) 497 Kč, SportsDirect, Regatta sportovní kalhoty 888 Kč, Sportsdirect.

A do baťůžku si přibalte i pořádnou ochranu proti slunci a nežádoucímu hmyzu.

Zleva: dětská tyčinka na opalování Babylove 89,90 Kč, dětský krém na opalování Sundance 79,90 Kč, sprej proti hmyzu S-quitofree, 119 Kč, vše dm drogerie.

Přejeme šťastnou cestu a užijte si společné rodinné chvíle