Co sbalit na dovolenou s dětmi

Tento článek jste si přečetli 1372x.

Minule jsme vám prozradili, jak se správně chránit před horkým letním sluníčkem. Dnes bychom rádi v našem letním speciálu pokračovali. Podíváme se na to, co sbalit dětem na dovolenou a jak ji dobře naplánovat. Cestování s dětmi je v mnoha směrech náročnější, proto je dobré nepodcenit přípravu již doma.

Potřebné doklady

I pro děti je nutné vzít potřebné doklady. Pokud jedete do zahraničí, nezapomeňte na cestovní pas (v rámci EU stačí občanský průkaz). I pro malé kojence je nutný. Vyřídit lze na příslušném úřadu městské části nebo obce, jen na něj myslete zavčas, expresní vydání vás může přijít až na 2 tisíce.

Zatímco nás měli naši rodiče zapsané v pasu, dnes musí mít každé dítě svůj vlastní cestovní doklad. Je na rodičích, jestli pořídí „jen“ občanku (ta může být od roku 2012 vydávána i osobám mladším 15 let), nebo pas. Zatímco pas platí po celém světě, občanský průkaz se omezuje jen na země EU, Island, Norsko, Švýcarsko, Albánii, Makedonii, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a Černou Horu.

Doba platnosti je u dětí aktuálně 5 let za podmínky, že si je dítě na fotce stále podobné.

Důležitá je i kartička zdravotní pojišťovny, případně vyřízené cestovní pojištění (doporučujeme sjednat i pro případ storna zájezdu v důsledku nemoci). Jestli letíte do exotických zemí, poraďte se se svým pediatrem ohledně očkování.

Vzhůru do nebes!

Pokud budete cestovat letadlem, mějte u sebe vždy příruční zavazadlo, kde bude kompletní sada rezervního oblečení (případně i náhradní svršek pro vás) a všechny věci potřebné pro dítě. U těch nejmenších to bezpochyby jsou:

 • Plenky
 • Vlhčené ubrousky
 • Láhev s převařenou kojeneckou vodou (v případě dětí můžete mít u sebe i více jak 100ml, jen je potřeba to předem ohlásit u kontroly)
 • Dětskou výživu (příp. nadávkované umělé mléko)
 • Zásobu křupek, sušenek či jiného jídla (zvlášť u menších dětí je důležité, aby buď pily nebo něco jedly v průběhu vzletu a přistání kvůli možnému zalehnutí a bolesti oušek), hodně se osvědčují třeba ovocné kapsičky.
 • Teplejší oblečení – v letadle bývá větší zima díky klimatizaci, proto je dobré s sebou vzít lehčí mikinu nebo alespoň deku/bavlněnou plenku či ponožky
 • Hračky, knížky, hry, cokoli, co pomůže zabavit dítě v průběhu cesty

Pokud se chystáte na cesty, můžete dětem přibalit i oblíbeného plyšáka se kterým pak budou spinkat.

Zároveň vřele doporučujeme pořídit si také obal na kočárek. Na dovolené zrovna nechcete řešit, že vám ho při nakládání zavazadel do letadla poškodili a vaše dítě nemá, kde ležet.

Náš tip

Zleva: Bio ovocný příkrm v sáčku Babylove, 14,90 Kč, dětský zeleninový příkrm DMbio, 34,90 Kč, špaldovo-ovesné kroužky, 39,90 Kč

Lékárnička

Obsah lékárničky je nutné přizpůsobit délce pobytu a místu, kam jedete. Jiná situace bude, pokud se chystáte na delší dobu do exotických krajin bez možnosti toho, abyste si svoje potřebné léky koupili (pak je dobré mít s sebou např. i antibiotika) nebo za humna, kde se dostanete do místní lékárny.

Zvláště u malých dětí je potřebné a nutné vzít si opravdu dobře vybavenou lékárničku pro všechny případy. Co by měla obsahovat?

 • pravidelně užívané léky
 • léky na snížení teploty (sirupy, čípky)
 • léky na kašel (vlhký x suchý), rýmu, bolest v krku
 • léky na střevní a žaludeční potíže
 • příp. kinedryl
 • mast na opruzeniny
 • krém po opalování / na spáleniny

Dále by ve výbavě neměla chybět pinzeta, nůžky, spínací špendlík, obvazy, obinadlo, náplasti, dezinfekce a teploměr.

Náš tip: V rámci nabídky DM drogerie můžete nakoupit základní léky i do lékárničky na dovolenou.

Slunce pálí

Pokožka miminek je velmi citlivá, proto je potřeba děti účinně chránit. Dítě do 1 roku bychom přímému slunci neměli vystavovat vůbec. Když už je to nezbytné, pak určitě sáhněte po krému s ochranným faktorem SPF 50 a více. Nezbytnou součástí dětské výbavy by měla být také pokrývka hlavy a sluneční brýle. Ideálně pak také UV oblek/tričko do vody, které pochytí opět nežádoucí druhy záření.

Pro tipy na správné opalování a jak účinně chránit děti před sluníčkem se můžete podívat SEM.

Odkaz : viz předchozí článek

Zábava na cesty

Menší děti si vystačí s hračkami. Vezměte jak ty oblíbené, které je stále baví, tak i něco nového. Není nad to, když dítě chvíli zaujatě objevuje novou věc (cesta pak hned rychleji a lépe utíká i rodičům). Větší děti se během cesty mohou koukat na oblíbenou pohádku, číst si časopis, knížku nebo hrát oblíbenou hru. Zahrajte si spolu s nimi třeba slovní fotbal, hru přijela tetička z Číny nebo počítejte auta, domy, lidi, které cestou potkáte.

Další tipy vám již brzy přineseme v novém článku na blogu!

Odpočiňte si!

Dovolená by měla být především o odpočinku a klidu jen pro vás a vaši rodinu. Proto se snaže nemyslet na nic jiného a pouze žít přítomným okamžikem. Co na tom, že na tričku vašeho potomka je skvrna jak blázen? Nebo že jste si doma zapomněli vzít ty a ty boty. Dovolená má být odpočinkem a ne kumulací stresu. Proto vypněte a neřešte malichernosti. Budete-li v pohodě vy, budou v pohodě i vaše děti! A na dovolené to platí dvojnásobně.