Inspirace na strašidelné občerstvení

Tento článek jste si přečetli 6036x.

Již tento víkend, konkrétně 31. října, bude Halloween. Věděli jste, že historie tohoto keltského svátku sahá až do doby před naším letopočtem? Poslední říjnový den byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami – létem a zimou. Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Už kdysi stavěli oltáře, které obsahovaly ptačí pera nebo zvířecí lebky a měly za účel navázat spojení s mrtvými, pro které se pak pořádaly různé obřady.

Hodně z toho se dochovalo i dodnes. Lidé před svými domovy i uvnitř instalují dekorace (vyřezávané dýně, svíčky apod.), chodí v maskách a pořádají doma party s tématickým občerstvením. A právě tipy na takové halloweenské pohoštění vám dnes přinášíme. Vše je rychlé, dobré a udělá hodně parády.

Mumie z listového těsta

Hotové za pár minut a přípravu si užijete i s dětmi. Potřebovat budete jen kvalitní malé párečky a listové těsto. To si vyválejte na tenký plát a vykrajujte podélně tenké pásky. Ty pak obmotejte kolem párečků, dejte na plech vyložený pečícím papírem a pečte v troubě na 200 stupňů, dokud nebude těsto hotové, cca 15 minut. Nakonec přidejte mističku s červenou tekutinou (kečup), do které se budou párečky namáčet a místo očí můžete zapíchnout koření hřebíčku.

Ze zbytku listového těsta pak můžete udělat sýrové zakroucené tyčinky– hady a připravit k nim dip na namáčení.

Mini pizzy s pavouky

Další rychlovka, která je, co se chuti týče, sázka na jistotu. A to nejen u dětí. Stačí použít předpřipravené těsto na pizzu, ze kterého pomocí hrnečku nebo skleničky vyříznete malé kolečka. Ozdobte rajčatovou salsou (výborná je s ricottou z dm drogerie), šunkou a sýrem dle chuti. Pečte v troubě na 200 stupňů cca 15 minut, dokud nejsou okraje pizzy zlatavé. Nahoru vytvarujte pavouky z černých oliv.

Bubáci z ovoce

Ovoce nemusí jen nudně ležet na talířku, ale jde s ním strašidelně kouzlit. Stačí černá potravinářská barva, kterou namalujete na banány nebo maršmelouny tváře bubáčků. Z ovoce pak můžete tvořit i nejrůznější špízy. Z kiwi malé Frankensteiny uděláte jednoduše tak, že na konci kiwi necháte kus slupky jako vlasy, zapíchnete do něj tyčinky jako ruce a ozdobíte tvář očima – čokoládové pecky.

Jablíčkoví strašáci mají v puse místo jazyku plátek jahody a zuby tvoří malé maršmelouny a na koukání poslouží případně cukrová očka nebo borůvky. Vnitřek jablka můžete také potřít mandlovým máslem.

Plněná vejce

Tento recept určitě většina z vás zná, ale díky tomu, že vnitřek vajíčka vytvarujete jako kouli a zapíchnete do ní kus pažitky, hned dostanete malé dýně. My jsme na vnitřek použili uvařené žloutky, trochu hořčice, majonézy (nebo lehčí varianta – tvaroh), sůl, pepř a citronovou šťávu.

Strašidelné perníčky

Vánoce jsou sice až za dva měsíce, ale už teď si můžete byt provonět perníčky. Tvary přizpůsobte nadcházejícímu svátku – Halloweenu. Dobře poslouží vykrajovátko vánočního perníčku, který následně ozdobíte jako kostlivce. Dále můžete dělat náhrobky, bubáky, dýně nebo netopýry. Ideální zábava na podzimní odpoledne a večery s dětmi.

Halloweenské lívance

Co si připravit i takovou halloweenskou snídani nebo svačinu? Lívance jsme ozdobili ovocem a rozpuštěnou bílou a hořkou čokoládou do podoby hraběte Draculy, mumie, bubáků nebo z těsta rovnou tvarovali pavouky a pavučiny dávkovačem na omáčky.

Kompletace

A na závěr jedno halloweenské prkýnko plné dobrot. Potřebovat budete velké prkýnko, malé mističky a dobroty dle libosti – šunky, salámy, sýry (krásně vypadají např. zelené a oranžové), tyčinky, oříšky, ovoce (fíky, jahody, maliny, borůvky, hroznové víno, ostružiny..), dipy v mističkách, okurky, rajčátka, olivy, keksy a další..

A jednoduchý trik na závěr – do velkého kusu sýru hermelín zapíchněte nůž, ozdobte kolem např. rybízovou marmeládou a hned se z obyčejného prkýnka stane halloweenské občerstvení.

Tipy na suroviny z Homeparku

Zleva: listové těsto Tesco 19,90 Kč, rajčatová omáčka s ricottou dm bio 54,90 Kč, těsto na pizzu Tesco 39,90 Kč, vídeňské mini párky Tesco 49,90 Kč, Tesco Finest výběr španělských salámů 99,90 Kč, sýr Tesco Finest Chaource s bílou plísní 99,90 Kč, Tesco Finest omáčka ze zkaramelizované cibule 49,90 Kč, směs oříšků dm bio 119 Kč.