Jak naučit děti jezdit na kole

Tento článek jste si přečetli 4331x.

Pokud máte doma malé děti a právě zvažujete koupi nového kola nebo se chystáte začít je učit na něm jezdit, dnešní článek je právě pro vás. Připravili jsme si pro vás par tipů, jak na to a taky čeho se při učení zcela jistě vyvarovat.

Kdy začít? Aneb odrážedlo versus kolo

Můžete začít již kolem cca 2 až 2,5 let věku s kvalitním (jednostopým) odrážedlem. Děti se pomalu učí stabilitě a pohybu na dvou kolech. Bez komplikací jako je šlapání a dávání noh ze šlapátek dolů při zastavení a nahoru při rozjíždění.

Dovednosti a zkušenosti k tomu, aby děti v pohodě zvládly jízdu na kole, se učí někdy mezi 3,5 až 4,5 lety.

Důležité je, aby na to děti byly fyzicky i mentálně připravené, u některých dětí je to dříve, u některých později a není nutné to jakkoli lámat přes koleno. Když připraveni jsou, naučí se jezdit na kole během pár minut, resp. za jeden den. Pokud jim to skutečně nejde a vidíte, že se trápí, odložte učení na pár týdnů.

Buďte proto trpěliví a vnímaví, povzbuzujte je, kupte třeba na kolo zvonek, přední košík na plyšáka, veselou helmu, novou teplákovou soupravu, dovolte dítěti nalepit si na kolo samolepky.. Cokoli, díky čemu se bude na kolo těšit.

Zleva: dětská tepláková souprava Adidas (od velikosti 110) 650 Kč, dětské funkční tričko Adidas 250 Kč, dětské tenisky Adidas 590 Kč, vše A3 sport.

Jak na to?

Při nasedání na kolo můžete dětem jednoduše pomoct. Stoupněte si za sedátko tak, abyste zadní kolo svírali mezi nohama a pevně ho držte. Tak budete dítě snadno jistit při nastupování a rozjíždění.

Při učení jízdy je nejlepší jít vedle dítěte a přidržovat ho oběma rukama pod rameny. Jakmile získá jistotu, můžete ho na chvíli pustit a pak zase jistit atd. Ukažte dětem, jak se na kole zatáčí a zkoušejte jezdit doprava, doleva. Děti pochopí, jak mají držet stabilitu v zatáčkách. Poté už budete jen jistit děti tím, že poběžíte vedle nich v případě, že by padaly.

Vysvětlete dětem, že při rozjíždění je potřeba nastavit jeden pedál do úrovně cca 2 hodin a pak do něj jednou nohou pořádně šlápnout, zatímco druhá je na zemi a poté se přidá.

Nejmenší, dvanáctipalcová a šestnáctipalcová kola jsou vybavena kromě ruční brzdy i zadní, protišlapnou brzdou, tzv. torpédem. Většinou je pro malé děti těžké na začátku ruční brzdu použít, protože nemají dostatečně velkou a silnou ruku na její ovládání. Navíc při rychlém zabrzdění nemusí stačit sundat nohy z pedálů. Později je učte brzdit hlavně zadní ruční brzdou a vyzkoušet to můžete nejdříve za situace, kdy dítě vede kolo vedle sebe. Nehrozí tak pád.

Zleva: dětské kolo Muddyfox 3870 Kč, rukavice Cosmic 107 Kč, dětská helma Giro 994 Kč, vše Sportsdirect.

K učení volte vždy rovný terén nebo svažitou rovinu s minimálními nerovnostmi. Ideální je dostatečně velký tvrdý povrch, kde samozřejmě nejezdí auta a nejsou jiné překážky. Nejsou tak vhodné přelidněné cyklostezky, ale spíše prázdná parkoviště, slepé konce ulic apod.

Přídavná kolečka ano nebo ne?

Odborníci radí přídavná kolečka nepoužívat vůbec. Dětem totiž poskytují falešnou stabilitu a ony se tak učí řídit tříkolku, která klade zcela jiné nároky na balanc.

Jakou zvolit velikost kola?

Není dobré mít kolo příliš malé, ale ještě horší je, když se dítě učí na příliš velkém kole. Dítě by mělo při sezení na kole dosáhnout nohama na zem. Pro první vyjížďky je vhodná velikost 12“ nebo 16“. Správnou velikost zjistíte tak, že si dítě stoupne obkročmo přes horní rámovou trubku, mezi ní a rozkrokem by mělo zůstat místo alespoň na pěst.

Jak vybrat správnou helmu?

Nejdůležitější je vybrat správný tvar. Není dobré kupovat větší helmu (aby vydržela pár let), přestože ji utáhnete na maximum, může při pádu sjet z hlavy. Správná helma drží na hlavě a nijak se nepohybuje i bez utažení pásku pod bradou. Helmu je také nutné dobře nasadit – spodní hrana přilby by měla být rovnoběžně s obočím, ne moc vytažená nahoru nebo naopak dolů k očím. Teprve pak helmu utahujte zadní kolečkem.

Vybrat si můžete i u nás v obchodním centru Homepark Zličín, a to v obchodech se sportovním zbožím – A3 Sport nebo Sportsdirect. Těšíme se na vaší návštěvu!