Jak naučit děti správně plavat

Tento článek jste si přečetli 2933x.

Kdy začít s plaváním u dětí je velmi individuální. Některé děti se naučí plavat už ve 4 letech, jiné to neumí ještě skoro v 7. Obecně platí, že se děti učí plavat někdy kolem 5. roku věku. Rodiče by se měli přizpůsobit situaci – fyzickým a psychickým předpokladům, možnostem jejich dítka. Jinými slovy ukazovat, povzbuzovat ho zkusit něco nového, ale nic nelámat přes koleno. Pakliže dítě první den odmítá jít do vody a stojí u břehu s vodou po kotníky, i to je v pořádku. Naopak, když dítě nutíte jít hned s rukávky do velké hloubky, nemůže si vodu postupně osahat a až mu rukávky jednoho dne vyfouknete, spíše zpanikaří.

Řada rodičů dnes začíná s plavání již u kojenců. Existuje spousta kurzů, díky nimž si už takto malé děti zvykají na vodu a naučí se např. potápět. O samostatném plavání však ještě nemůže být řeč. Pojďme se podívat, jak můžete děti pomalu učit pohybovat se ve vodě dle jejich věku.

Děti od 1 do 2 let

Tento věk je ideální na seznamování se s vodou. Můžete si s dětmi hrát na kraji bazénu či moře nebo navštěvovat právě kurzy plavání, kde děti tráví čas ve vodě formou hry.

Důležité je po celou dobu her např. v bazénu držet děti v náručí nebo sedět v brouzdališti vedle nich. Nezapomeňte na to, že takto staré děti se mohou utopit i ve velmi malém množství vody za méně jak 30 vteřin, proto je mějte neustále na očích. Nutností je také použití speciální plenky do vody, která je i na řadě míst vyžadována.

Skvělé je použití různých hraček do vody jako kyblíky, lopatky, vodní mlýnky, plastové kelímky apod. Děti si takto vydrží hrát opravdu dlouho.

Děti od 2 do 3 let

V tomto věku jsou děti ve vodě ještě aktivnější. Můžete s nimi hrát zábavné hry (např. hodit míč doprostřed bazénu a nechat je tam „doplavat“, samozřejmě s rukávky), učit je plavecká tempa rukama a nohama s tím, že je budete podpírat rukou na břiše. Ze zábavných her uvádíme např.:

  • Mluvení s rybičkami – nechte děti foukat do vody nosem bublinky a předstírejte, že tak mluví s rybičkami, potom jim ukažte, že mohou do vody strčit i ouško a naopak poslouchat, jestli jim rybičky odpovídají. Děti se tak učí kontrolu dechu pod vodou, což je prvním krokem k samostatnému plavání.
  • Lovení rybiček – stůjte s dětmi naproti sobě v mělkém bazéně (voda by měla dosahovat max. po jejich hrudník) a nabádejte je, aby lovily rybičky, a to tak, aby mrskly nataženou paží vpřed a postupně přitáhly vodu směrem k sobě, můžete u toho společně zpívat nějakou písničku. Děti si tak trénují pohyb paží, který budou potřebovat k plavání. Dbejte na to, aby mělo dítě prsty pevně u sebe, aby žádná rybka neproklouzla.
  • Semafor – dítě se drží okraje bazénu rukama tak, že obličej směřuje ke kraji. Když řeknete „zelená“, dítě začne hodně kopat nohama (ideálně více pod vodou, jak nad vodou), při „červené“ musí zastavit a při „oranžové“ musí zpomalit. Děti si tak zábavnou formou trénují plavecký styl. Menší děti u toho můžete držet v podpaží vy.
  • Motorový člun – bezpečně držte dítě pod pažemi, čelem k sobě. Začněte se pohybovat ve vodě, dítě tak bude splývat v poloze na bříšku s nataženýma nohama a učí se být v horizontální poloze.

I zde je nutné být neustále s dětmi, případně je mít v náručí. Děti v tomto věku si často myslí, že jsou neohrožené, umí plavat a nic se jim nemůže stát, proto je nepouštějte z dohledu. Zároveň nikdy nic nedělejte proti jejich vůli a v žádném případě ne s pláčem.

Co se týče bezpečnostních pomůcek – většina instruktorů nedoporučuje plavecké kruhy, ale preferují rukávky nebo kroužky z pěnové hmoty. Nepoužívejte je však příliš dlouho, rukávky postupně vyfukujte (nikdy však ne proti vůli dítěte!). Děti musí pochopit, že ve vodě dokáží plavat samy.

Děti od 4 do 5 let

Děti se v tomto věku učí správné koordinaci končetin, která je nutná pro plavání.

Nejsnadněji se dětem plave pod vodou, proto by se to měly naučit jako první. Dítě se samo naučí dýchat do vody, rozvrhnout si síly a nadechovat se nad vodou podle potřeby. Můžete proto s dětmi pořádat podvodní závody a potápět se pro různé předměty. Rozhodně dítě neučte potápění se zacpaným nosem a zavřenýma očima, tím ho spíše zbrzdíte. Pokud má dítě strach ponořit obličej do vody, můžete to začít trénovat již doma ve vaně třeba tím, že bude pomalu dávat obličej např. pod proud vody ze sprchy.

Není však nutné děti v této fázi ještě nutit do plaveckých stylů. Na rozdíl od podvodního plavání je udržení hlavy nad vodou a snaha o koordinovaný pohyb rukou a nohou velká námaha. Když se děti naučí plavat pod vodou a budou ji mít rády, plavecké styly pak postupně snadněji vypilují.

Až se budou děti umět s jistotou pohybovat pod vodou a budou se pouštět dál od vás, musíte je připravit na to, že voda dokáže být i nebezpečná. Proto by se dítě vždy mělo umět dostat k pevnému bodu, kterého se může chytit. Tímto pevným bodem můžete být vy, určitě by jím měl být břeh/okraj bazénu.

I zde ale platí, že byste neměli děti do čehokoliv nutit a nespouštět je z dohledu.

Děti od 6 let

Starší děti už dokáží zadržet dech na delší dobu nebo plavat pod vodou (většina dětí začíná plavat jako první právě pod vodou), rádi sbírají předměty ze dna bazénu, skáčou do vody. Můžete je začít učit různé plavecké styly, prodlužovat vzdálenosti.

Na začátek zvolte znak. Dítě se položí na vodu, naučí se, jak kopat nohama. Bude si jisté, že ho voda nese a že si takto nejlépe odpočine. Když dítě umí znak, není problém přejít na kraul. Je to totéž, jen v poloze na břichu. Jako poslední je vhodný styl prsa.

V této fázi již nemusíte být u dítěte v bazénu, to si dokáže doplavat ke břehu. Stále však samozřejmě platí, že rodič má mít neustálý dozor, aby dítě v nějaký moment nepřecenilo své schopnosti. Učte děti, že mohou plavat a potápět se pouze za přítomnosti dospělé osoby. Berte na vědomí, že to, že dítě umí plavat v bazénu, ještě neznamená, že si poradí i v moři.

Při výuce plavání je extrémně důležité děti do ničeho nenutit, k výuce přistupovat jako ke hře, kde mu jdete příkladem. Zapomeňte tedy na neustálé výtky a poučování.

Výbornou pomůckou je plovací deska, která pomáhá k držení těla ve správné pozici. Pro malé děti je vhodná s otvory pro prsty. Deska by měla ležet na hladině.

Dítě by mělo mít natažené ruce, palce umístěné shora v otvorech a ostatními prsty držet kraj desky. Je dobré ze začátku kombinovat desku a pásek. U větších dětí je vhodná i tzv. nudle nebo žížala, která je ohebná a dá se spojit pomocí spojovacích dílků. Větší děti si ji mohou dát např. do podpaží, když plavou prsa, nebo za krk v poloze na zádech. Dá se s ní také vymyslet spousta zábavy.

Pokud stále nevíte, jak naučit své dítě plavat, pak vsaďte raději na pomoc profesionálů. Ti ví, že výuka plavání má danou posloupnost, kterou je třeba respektovat a kolektiv ostatních dětí často také pomáhá odbourávat strach.

Naše tipy

Zleva nahoře: plavecké brýle Slazenberger, 89 Kč, dětský overal na plavání s UV faktorem Zoggs, 497 Kč, plavací plenky Zoggs, 178 Kč, plavací hračky Win, 89 Kč, plovací deska Slazenberger, 213 Kč, rukávky Speedo, 125 Kč, vše Sports Direct