Jak si efektivně zorganizovat pracovní prostředí

Tento článek jste si přečetli 2011x.

Díváte se na všechny ty vymazlené obrázky pracovních stolů na Pinterestu a pořád si říkáte, kde děláte chybu? Že místo krásného, přehledného a uklizeného stolu s přesně umístěnými decentními dekoracemi a šálkem latte s kytičkou navrch, máte na stole tak akorát nepořádek a šálek se studenou nedopitou kávou, ze včerejška? A na té designové židli z obrázku se vám už pár týdnů sedí tak, že vás bolí záda? Máme pro vás dnes pár tipů, jak si dobře a efektivně zorganizovat váš pracovní stůl a prostor kolem něj, aby se vám tam skutečně dobře a příjemně pracovalo.

1. Správné místo

Máme na mysli místo, kde budete mít pracovní stůl. A to může být pro každého jiné. Někdo preferuje výhled z okna, někdo zase raději kouká na bílou zeď, kde ho nic nerozptyluje. Obecně však platí, že by měl být stůl dobře osvětlen – měl by stát čelem nebo bokem k onu tak, aby na pracovní plochu dopadalo přirozené světlo a nestínili jste si při psaní rukou. V případě malého množství přirozeného světla je pak vhodné pořídit lampu (ideálně s kloubovým ramenem, aby šla variabilně nastavit).

Náš tip

Zleva: stolní lampy ERNST, 499 Kč / ks, stolní lampa PATRIK, 599 Kč, vše Jysk

Dále by stůl neměl stát u přímého zdroje tepla (např. nad radiátorem), protože teplý vzduch snižuje koncentraci. Ideálně, když ho umístíte naproti dveřím, což obecně navozuje větší pocit bezpečí. Kolem stolu se snažte mít co možná nejméně věcí, které by vás rozptylovaly a myslete na to, že i za židlí byste měli mít dostatek prostoru na to, abyste se s ní mohli pohybovat.

Náš tip

Zleva: psací stůl GELSTED, 1750 Kč, pracovní stůl TAMHOLT, 3999 Kč, psací stůl VEDDE, 2750 Kč, vše Jysk

2. Pohodlné sezení

Existuje několik základních pravidel správného sezení u pracovního stolu. To nejdůležitější z nich je tzv. pravidlo pravých úhlů, tedy nohy by měly být ohnuty v kolenou a svírat úhel 90 stupňů. Stejně tak by měl být pravý úhel mezi trupem a stehenní kostí a mezi předloktím a paží. Chodidla by měla být během sezení umístěna celou plochou na zemi. Z těchto důvodů je vždy lepší pořídit výškově nastavitelnou židli, kterou je možné přizpůsobit výšce pracovního stolu a vaší postavě.

Zdroj: jysk.cz

Váš stůl by měl být o dva až tři centimetry výše než váš loket, když sedíte bokem ke stolu a ruku držíte v 90° úhlu. Pro správné sezení je také důležité nastavit výšku a hloubku sedadla. Celková výška opěradla by neměla přesáhnout výšku lopatek. Opěra beder by měla být ve výši opasku, pak zůstanou vaše záda rovná. Hlavně se nikdy nehrbte a jednou za čas polohu změňte, projděte se a protáhněte.

Ideální také je, když má židle 5 koleček, což zajišťuje větší stabilitu. Pořídit si pod ní můžete také speciální podložku, díky níž bude snadno pohyblivá.

Náš tip

Zleva: kancelářská židle GADBJERG, 4499 Kč, kancelářská židle JONSTRUP, 1799 Kč, kancelářská židle SNEDSTED, 1500 Kč, podložka pod židli REDSTED, 400 Kč, vše Jysk