Jak zabavit děti během cesty aneb Tipy na hry

Tento článek jste si přečetli 1510x.

Prázdniny v plném proudu a pokud také řešíte, jak zabavit svoje ratolesti během cesty autem, letadlem, autobusem či vlakem, jste tu správně. Dnes se totiž zaměříme na hry a aktivity, kterými můžete dětem zpříjemnit cestu nebo rovnou celý pobyt. Představíme vám jedny z nejoblíbenějších her, které jsou k dostání v našem obchodním centru a zároveň i hry slovní, k jejichž hraní nepotřebujete kromě dobré nálady vůbec nic.

Čteme rádi, čteme i po cestě

Jak číst během cesty v autě dětem, které ještě neumí číst? Máme tu pro vás jednoduchého pomocníka. Albi elektronická tužka je bestsellerm již nějaký ten pátek a na cestování je to opravdu velký pomocník. Stačí, když se děti lehce dotknou tužkou obrázku nebo textu a ozve se příslušná informace, zvuk nebo hudba. Ke speciální tužce je pak možné dokupovat jednotlivé knížky dle věku a zájmů dítěte.

Mini kniha Lékař umožňuje dětem hravou formou nakouknout do světa medicíny. Jak to vypadá u dětského lékaře, jak se léčí alergie nebo jak funguje rentgen? Pomocí jednoduchého kvízu si pak mohou děti zopakovat a procvičit získané znalosti. Knížka je v praktické cestovní velikosti a určena pro děti od 5 let.

Knížka Můj svět vás naopak zavede do světa sedmiletého Tomáše a jeho rodiny. Společně s ním se děti podívají za babičkou, na hory, statek nebo letní tábor. Knížka je opět plná kvízů (ve dvou obtížnostech) a určena pro děti již od 3 let.

Kouzelné čtení – Lékař, 233 Kč, Můj svět, 359 Kč. Obě knížky seženete u nás v hračkářství HM studio.

Vědomostní kvízy a úkoly

Dlouhé cestování už dávno nemusí být několikahodinová nuda. Stejně tak nemusí mít děti po celou dobu v ruce tablet nebo mobil. Vezměte s sebou na cesty různé kvízy a uvidíte, že se zabaví nejen celá rodina, ale děti se i něco naučí.

Cestovní hra Cars 3 (Auta) je plná úkolů a je přímo dělaná na cestování v autě. Hráči si tahají karty a plní úkoly dle zadání (např. předváděj, že řídíš, až do doby, než odbočíte doprava nebo do pravého pruhu), když je splní, získávají kartu – kdo jich má v závěru nejvíce, vyhrává. Určeno i pro menší děti a v cíli si pak můžete s kartami zahrát přebíjenou.

Chytré vějíře od Albi jsou také velmi oblíbenými. Určeny pro děti už od tří let, obsahují na 100 obrázkových otázek i odpovědí, spojených do vějíře. Jsou zajímavé svou pestrostí a jednoduchostí. Stejně tak Hádanky na cesty- obrázkové kartičky se 4 různými tématy podle věku dětí. Podporují koncentraci, pozornost, paměť, zájem o svět kolem nás, logické a matematické uvažování a grafomotoriku. Součástí balení obou her je mazací fix, s jehož pomocí děti doplňují a dokreslují úkoly na kartičkách

V kostce je 70 bohatě ilustrovaných karet o pozoruhodných městech naší planety s osmi otázkami na druhé straně. Zapamatujete si během 10 vteřin všechno o zobrazeném městě? Jaký byl například původní název New Yorku? Kdy bylo založeno město Sydney? Pokud odpovíte správně, karta je vaše. Kdo nasbírá za 10 minut nejvíce karet, vítězí. Vzdělávací hra je z populární řady Brainbox, edice o městech je určena pro děti od 8 let, ale mají rovněž jiné, určené i pro menší děti (např. Abeceda pro děti od 4 let, První písmena od 3 let).

Zleva: Auta do auta, 249 Kč, Hádanky na cesty, 224 Kč, Chytré vějíře, 170 Kč, Města, 404 Kč, vše hračkářství HM studio

Cestovní verze oblíbených her

Chcete si sebou vzít vaši oblíbenou hru, ale nemáte už místo v kufru? V posledních letech se začali dělat malé verze populárních her, které se těší velké oblibě.

Skvělá je cestovní verze klasické hry Dostihy a sázky, kde je herní plán nahrazený kostkou se symboly. Ideální třeba do vlaku či letadla, pro všechny děti od 8 let.

Oblíbená hra našeho dětství Země, město se vrací ve vylepšené verzi a zaručeně bude bavit i dospěláky. Tempo hry je mnohem svižnější díky pozměněnému systému. Pomocí kartiček zvolíte písmeno a oblast, z níž musíte co nejdřív najít správné slovo. Nesmíte proto dlouho rozmýšlet, jinak vás předběhnou protihráči. Vítězí ten, kdo takto uloví nejvíc karet. Určeno pro děti od 6 let.

Umí prase létat? je hra zaměřená na rozpoznávání zvířat a jejich vlastností. Najdete zde kartičky se 38 domácími a exotickými zvířaty a zapotřebí nejsou jen znalosti, ale také pohotovost. Ale pozor! Bez přemýšlení vás leckterá vlastnost rychle splete – protože ne všechny vlastnosti jsou očividné a ne všechno létá, co peří má. Doba hraní je cca 15 minut a určeno pro děti od 5 let.

Zleva: Dostihy a sázky, 369 Kč, Země, město, 349 Kč, Umí prase létat, 359 Kč, vše hračkářství HM studio

Mastíme karty

Karty jsou oblíbenou klasikou, která nikdy nezklame. Černý Petr, Kent, Vole lehni, Kvarteto, Přebíjená nebo třeba Žolíky. To vše si můžete s dětmi zahrát. Kromě toho pak existuje celá řada dalších speciálních karetních her jako třeba populární Dobble, Střelené kachny nebo Uno.

Pokud vás baví klasická hra UNO, pak si UNO DOS zamilujete. V původní verzi se snažíte vy nebo váš tým jako první nasbírat 500 bodů, které dostáváte, když se vám podaří nejrychleji ze všech zbavit se všech karet, které máte v ruce. Díky akčním kartám navíc můžete hru ztížit svým soupeřům. Tato verze oblíbené karetní hry však přináší změnu v pravidlech. Pokud budete mít v ruce poslední dvě karty, nezapomeňte vykřiknout DOS.

Populární karetní hra BANG! s atmosférou Divokého západu je určena pro 4 až 7 hráčů (ve věku od 10 let), ale čím více, tím lépe. Díky velkému množství charakterů postav kombinovaných s vylosovanou rolí je každá partie trochu jiná, takže hra jen tak neomrzí.

 

Zleva: Uno DOS, 157 Kč, BANG!, 296 Kč, vše hračkářství HM studio

A pokud hledáte nějaké jednoduché hry na cesty, k jejichž hraní nepotřebujete zhola nic, pak tu pro vás máme pár tipů na ty nejvíce osvědčené.

Hádej, kdo jsem – jeden z hráčů se promění na zvíře, věc nebo do nějakého povolání. Ostatní se otázkami, na které se dá odpovědět pouze ano nebo ne, snaží vypátrat, kým se stal.

Slovní fotbal – naprostá klasika, jeden hráč vykopává první slovo a další na jeho poslední dvě písmena musí vymyslet slovo nové. Cílem je vymyslet takové slovo, na jehož koncovku se již nedá nic vymyslet.

Přijela tetička z Číny – první hráč začíná větou „Přijela tetička z Číny, dovezla škopíček špíny a v něm plavalo ….“ a doplní první slovo. Druhý hráč to pak musí celé zopakovat a doplní druhé slovo. Kdo první tuto posloupnost slov poplete, prohrává.

Uhádni písničku – vyberte si nějakou známou písničku a zkuste ji jen broukat. Děti musí uhodnout, která písnička to je. Můžete si ji pak společně pustit a zazpívat.

Cestovní BINGO – na tuto hru je potřeba předem připravit každému hráči na kus papírku seznam věcí, které je možné po cestě vidět (každý má jiný). Děti si pak během jízdy škrtají, co ze seznamu viděly. Vyhrává ten, kdo škrtne všechny položky a zakřičí “BINGO!”. Hra se dá dobře přizpůsobovat věku dětí a mohou ji tím pádem hrát společně i děti s velkým věkovým rozdílem.

Vidím další! – V duchu si vyberte nějakou věc, kterou je po cestě často vidět, např. strom, kostel, benzinka, odbočka, červené auto, atd. Vždy, když tuto věc uvidíte, řeknete: ”Vidím další”. Děti se snaží uhodnout, kterou věc myslíte. Nebo naopak musí zakřičet, když danou věc uvidí jako první.

Tak zábavnou a hlavně šťastnou cestu přejeme!!!