Jak zatočit s nevítanými návštěvníky u vás doma (případně Jak se zbavit mravenců a octomilek)

Tento článek jste si přečetli 1924x.

Příjemné letní dny a domácí pohodu s hrnkem kávy či letním koktejlem v ruce vám dokáží znepříjemnit nevítaní návštěvníci. A teď nemáme na mysli sousedy ani tetu, kterou jsme neviděli 10 let. Myslíme tím nepříjemnou malou havěť, která se nám plíživě dostala do domácnosti, a které se ne a ne zbavit. Mravenci a octomilky mají aktuálně žně. Jak s nimi účinně bojovat? Dnes pro vás máme pár tipů, jak s nimi zatočit jednou pro vždy.

Mravenci

Tito malí návštěvníci se k vám domů snaží dostat hned v několika vlnách. Na podzim či v zimě se můžete setkat s tzv. faraony, což jsou červení mravenci, kteří se k vám přijdou především ohřát. Teď na jaře a v létě se zase množí malí černí mravenci, kteří se často shlukují pod fasádou, podél oken nebo u dveří. Dovnitř lezou na něco dobrého k snědku, a to v hojném počtu.

Prevence

Prevence je asi nejdůležitější část boje s těmito malými příživníky. Mravenci se totiž řídí čichem, který mají extrémně rozvinutý. Z venku si tedy často najdou cestu do domu, kde se stále něco dobrého vaří a děti často trousí drobky po podlaze.

Dbejte proto na to, abyste dodržovali následující pravidla:

  • Utěsnění oken – v létě je to trochu problém, poněvadž je potřeba často větrat, ale neumísťujte podél oken nic, co by mohlo lákat mravence dovnitř jako potrava
  • Skladování potravin – častým cílem mravenců jsou potraviny jako cukr, med, mouka – uchovávejte je proto v pevných uzavíratelných dózách (sáčky a pytlíky snadno prokoušou)
  • Častý úklid – denně vysávejte, zvlášť pokud máte děti a na podlaze se často vyskytují drobky z jídla, utírejte kuchyňskou linku

Jak na ně přírodní cestou

Obzvláště, pokud máte malé děti, zkuste některý z osvědčených tipů na přírodní bázi. Malé děti totiž často rády něco ochutnávají, proto nechte chemii až na posledním místě, jako krajní řešení.

Častým tipem je nasypat do mravenčích cestiček pepř, sodu nebo pálivou papriku. Vzhledem k dětem ale můžete zkusit i mletou skořici nebo hřebíček, které také velmi dobře fungují. Zkuste vypátrat místa, odkud lezou nejčastěji (patrně to bude podél dveří, oken, parapetů nebo podlahových lišt) a ty zasypte množstvím koření, hřebíček pak můžete rozmístit i různě po bytě.

Doporučuje se také omývat podlahy a nábytek, rámy oken a parapety octovou vodou.

Pokud se vám dostanou i do květináčů, někdy stačí jen hodně zalévat a mravence vyžene mokrá zemina.

Chemie až v krajním případě

Pokud jste již vyzkoušeli vše a mravenců se ne a ne zbavit, pak můžete v krajním případě sáhnout po chemických prostředcích. Gely, prášky či spreje aplikujte na místa, kde se nejčastěji vyskytují, ale je třeba důkladně zvážit, jestli nemohou s těmito jedy přijít do styku právě malé děti nebo domácí mazlíčci. Jako bezpečnější varianta se jeví použití pastiček. Jedná se o malé „domečky“, kdy nástraha je ukryta uvnitř, mravenci se k ní dostanou otvory po stranách. Pokud již máte doma nebo na zahradě malé mraveniště, můžete zkusit také desku proti mravencům – tu stačí položit na mraveniště, když po ní mravenec přeběhne, nakazí se a posléze kontaminuje celý kmen.

Pokud ani to nepomůže, zkuste se poradit s odborníky, kteří provedou dezinfekci objektu a poradí, jaké prostředky používat či jak zabránit mravencům v návratu.

Octomilky

S letními dny a především zrajícím ovocem se řadě z nás doma objeví otravná hejna octomilek (ovocné, banánové či vinné mušky). Tento drobný hmyz není ze zdravotního hlediska potravinám nějak nebezpečný, ale do přezrálého až hnijícího ovoce klade vajíčka a v kuchyni se pak vyskytuje v hejnech, a to není nikomu příjemné.

Octomilky přiláká k vám domů vůně ovoce, zbytky potravy či šťávy nebo si je také můžete na kousku ovoce donést domů z obchodu.

Prevence

Jak návštěvě octomilek předcházet?

· Čistota v kuchyni – vždy odstraňte všechny zbytky jídla, zaschlé šťávy (i nedopitá sklenička s vínem), pečlivě schovejte všechno sladké jídlo jako koláče, buchty a potraviny typu med uchovávejte v dobře uzavřených dózách

· Odpadkový koš – vynášejte ho každý den, nenechte v něm nic hnít a pravidelně ho myjte

· Přezrálé ovoce – nenechávejte ho ležet na kuchyňské lince

· Kuchyňský dřez – udržujte ho čistý a pravidelně také čistěte odpad

· Skladování – běžné ovoce je nejlepší skladovat v chladničce ve spodním zeleninovém zásobníku

Jak na octomilky přírodní cestou

Doma si můžete vyrobit malou past na tyhle létající potvůrky. Je rychlá a opravdu efektivní. V kombinaci s prevencí se to zdá jako nejlepší cesta.

Do misky či sklenice nalijte trochu vody, vložte citron a uzavřete sklenici víčkem s několika drobnými otvory nebo mísu přikryjte potravinovou fólií, do které rovněž uděláte malé dírky. Vůně ovoce přiláká octomilky, a jakmile se dostanou dovnitř, stačí sklenicí / miskou zatřepat a pak se zbavit obsahu (vody s utopeným hmyzem). Nebo zkrátka stačí vypustit venku na zahradě (pakliže máte sklenici / misku bez vody).

Podobně také funguje nastražená sklenice či plastová láhev s vínem, ovocnou šťávou.

Můžete také na talířek položit kus ovoce (banán, jablko) a jakmile se budou mušky shlukovat kolem, vysajte je.

Pokud tyto mušky létají kolem pokojových květin, je důležité nepřehánět to se zaléváním a nechat hlínu spíše proschnout.

Chemie

Octomilek se můžete také zbavit postřikem proti hmyzu. S jeho použitím však opatrně, pohybujete se v blízkosti potravin a při styku s přípravkem jídlo vyhoďte. Lepší se v tomto případě jeví speciální lepicí pásky či mucholapka, fungují, ale je to spíše běh na dlouhou trať, proto zvažte jejich efektivitu vzhledem k ceně.