Jaké první domácí zvířátko pořídit dětem?

Tento článek jste si přečetli 5155x.

Mami, tati, já bych chtěl/a zvířátko! Taky jste to již slyšeli od svých dětí? Pokud váháte, jestli a jakého domácího mazlíčka dětem případně pořídit, tak pro vás dnes máme pár tipů.

Před samotným výběrem

Nezapomínejte vést děti k zodpovědnosti. Vysvětlete jim, co péče o domácího mazlíčka obnáší a jaké budou jejich povinnosti. Takové zvíře potřebuje pravidelnou péči (krmení, venčení – v případě psa, úklid pelíšku/klece apod.). Na druhé straně při správné péči bude mít dítě ve zvířátku skvělého společníka.

Začněte menším zvířátkem

Než například pořídíte psa, který už obnáší značnou péči a zodpovědnost, můžete nejdřív dětem pořídit menší zvíře.

Betta pro začínající akvaristy

Betta bojovnice neboli bojovnice pestrá (Betta splendens) pochází z Asie. Tam žije ve stojatých vodách často chudých na kyslík, proto se u ní vyvinul pomocný dýchací orgán, díky kterému může přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Výhodou tedy je, že nepotřebuje vzduchování v akváriu.

Běžně lze koupit tzv. betária – malá akvária o velikosti 20 cm, bez filtru a osvětlení. O něco lepší je však pořídit větší akvárium s rostlinkami a topením. Betta bojovnice je nenáročná, ale také dost agresivní ryba. Nesnese vedle sebe ryby stejného druhu, ale i všechny ryby s dlouhými pestrými ploutvemi.

Stačí jí jednou týdně vyměnit vodu a proprat písek. Nová voda by měla být 24h odstátá. Krmit je dobré každý den (speciální granule), ale pouze tak, aby krmivo nepadalo na dno.

Zleva: akvárium Marina Betta kit 374 Kč, krmivo Tetra Betta 100 ml 99 Kč, osvětlení led Marina Betta kit 369 Kč, vše Super zoo.

Želva zelenavá – starší než dinosauři?

Želva je oblíbený domácí mazlíček, péče o ni není těžká a zvládnou ji i děti. Její předci osídlili zemi před více než 180 miliony lety, tedy dříve než dinosauři. Samice dorůstá větších rozměrů než samec a má delší ocásek.

K chovu budete potřebovat buď zabezpečenou ohrádku (jaro, léto) nebo terárium zastíněné ze 3 stran – vhodná velikost pro dospělou želvu je 90 x 45 x 45 centimetrů. Zde potřebujeme jako náhradu slunce osvětlení – 1 výhřevný zdroj, zdroj UVB a zářivku. Želva také potřebuje úkryt (např. z kůry), ploché kameny nebo široké kořeny, o které si bude brousit drápky, rostliny, misky na krmivo a vodu a vhodný substrát. Terárium je potřeba také min 2x denně rosit.

Želva je býložravec a nejvhodnější je pro ni její přirozená potrava – pampeliška, listy jahodníku, sedmikráska, čínské zelí, čekanka, rukola, jetel, polníček, mrkev. Občas můžete dát i ovoce jako pamlsek – vhodný je meloun, borůvky, jablka.

Zleva: Robimaus terarijní rašelina 99,90 Kč, PetCenter, želvárium Ante 1249 Kč, Super zoo, ZMD přírodní dřevěná skrýš 329,90 Kč, PetCenter.

Křeček aneb nejoblíbenější hlodavec

Křeček není moc náročný na chov, většinu dne prospí a řádí spíše v noci. I proto je lepší mít jeho domeček tam, kde v noci nebude rušit při spaní. Nejvhodnější je k dětem křeček syrský. Je větší velikosti a děti ho chytnou tak akorát do dlaně. Přesto je nutné říct, že křeček není úplně zvířátko na mazlení.

Děti od cca 7 až 8 let se již o křečka dokáží docela dobře postarat, mladším dětem musíte ještě pomáhat.

Zleva: klec Ferplast CRICETI 1799 Kč, krmivo Darwins H. M. 500g 99,90 Kč, plastová napáječka Ferplast 129,90 Kč, vše PetCenter.

Křečka je nejlepší chovat v teráriu nebo kleci o velikosti minimálně 35 x 45 cm s dobrým větráním. Dovnitř mu dejte misku s čistou vodou nebo napáječku, misku s krmením, domeček, ideálně třeba ještě kolečko na běhání, jako podestýlku pak zvolte hobliny, kukuřičné stelivo, dřevěné peletky, dřevitou vlnu či speciální podestýlku proti zápachu. Křečci mají rádi i větve ovocných stromů s listy na ožírání.

Morče nebo králík?

Morče je (na rozdíl od křečka) náročnější na péči. Potřebuje totiž společnost, je velmi přátelské a mazlivé. Nejlepší je chovat je minimálně po dvou, stejného pohlaví, aby jim nebylo smutno. Pokud chováte jen jeden kus, musíte mu absenci zvířecího kamaráda vynahradit.

Morčeti se musíte věnovat každý den, zajistit mu dostatečný výběh a vhodnou zábavu. Počítejte tedy s tím, že vaše dítě musí být natolik zralé, aby bylo schopno tyto své povinnosti plnit.

Klec pro morče by neměla mít méně než 80 cm, morče ocení i krytý pelíšek, misku na jídlo, napáječku apod. Podestýlku volte stejnou jako v případě domečku křečka.

Zleva: klec Rabbit 1134 Kč, Vitakraft kracker 64 Kč, prolézačka Small Animals 179 Kč, vše Super zoo.

O stupeň výše, co se týče náročnosti na péči, je určitě domácí králík. Kromě své ubikace a krmení potřebuje společnost a denně alespoň 4 hodiny pohybu po volném prostoru. Proto je potřeba v bytě zabezpečit všechny šňůry a kabely, jeho instinkt hlodavce je nenechá bez povšimnutí.

Limara rohový domeček pro králíka 339 Kč, PetCenter.

Všechny chovatelské potřeby včetně samotných zvířátek najdete u nás v obchodním centru Homepark Zličín v prodejnách Super zoo a PetCenter, kde vám poradí i vyškolený personál.