Montessori hra pro nejmenší

Tento článek jste si přečetli 2023x.

Pojem Montessori vám jistě není neznámý. Montessori pedagogika ale není jen momentální trend, ale přes sto let stará metoda, jejímž cílem je zdravý rozvoj dětí a potřeba vytvořit jim bezpečné, podporující a podnětné prostředí. Zakladatelka Marie Montessori věřila, že děti samy od sebe chtějí poznávat okolní svět a učit se nové dovednosti. Základní myšlenka výchovy a výuky stojí na respektu a podpoře individuality každého dítěte. Montessori výuka odstartovala v malé škole v jedné chudinské římské čtvrti a v dnešní době je praktikována stejně dobře v bombajských slumech jako v londýnských soukromých školách.

Montessori jde ale velmi dobře aplikovat i u vás doma. A nemusí vás to stát víc, jak pár korun. My jsme si pro dnes vás jednu takovou dětskou hru připravili. Je určena pro nejmenší děti ve věku od 9 měsíců a jedná se o prostrkáváním míčku otvorem papírového boxu. V dřevěné, dražší variantě se dá i koupit. Pomáhá nejmenším dětem (batolatům) rozvíjet koordinaci oka a ruky.

Co budete potřebovat?

  • Krabice – může to být třeba krabice od bot. Důležité je, aby měla víko a také aby se nedala rozložit, resp. krabice by měla být pevná, lepená a nikoli skládaná a rovněž dostatečně vysoká. Ideální je obdélníkový tvar, ale lze použít i čtvercový, jako jsme měli my.
  • Nůžky, příp. nůž (záleží na tvrdosti materiálu)
  • Lepicí páska
  • Kuličky – ideálně lehké, plastové.

Postup

1. Sundejte víko krabice a dejte stranou. Jednu stranu krabice nařízněte, viz obrázek níže (pokud máte krabici ve tvaru obdélníku, pak se jedná o tu kratší část).

2. Proveďte další řez na obou (delších) stranách zhruba polovině.

3. Delší konec krabice uřízněte a boční naříznuté strany otočte směrem dovnitř krabice a přilepte lepicí páskou (naznačeno viz obrázek). Vytvoříte tak vlastně novou, zmenšenou krabici.

4. Krabici otočte dnem vzhůru a uprostřed vyřízněte otvor na kuličku. Ten poté zapravte lepicí páskou tak, aby se dítě někde nepoškrábalo o karton.

5. Nyní je nutné udělat otvor, kudy bude kulička vypadávat ven. Čelní stranu krabice proto uřízněte cca v polovině a opět zapravte lepicí páskou.

6. Teď je na řadě vnitřní rampa, která umožní, že kulička vždy vypadne ven a nezůstane schovaná uvnitř. Vezměte si uříznutou část z kroku 3. Krabici otočte otvorem dolů a přilepte dovnitř rampu, viz obrázek níže.

7. Teď už jen hotovou krabici oblepte páskou všude, kde jsou ještě ostré hrany kartonu tak, aby to bylo bezpečné. Pak takto připravenou krabici s otvorem vložte do víka (viz obrázek).

A je hotovo! Box na vhazování kuličky je připraven na hru! Ideální pro děti ve věku od 9 do 12 měsíců, ale zabaví i později.

Pokud nemáte čas vytvářet doma vlastní, malý Montessori projekt, pak pro vás máme na závěr pár tipů na krásné dřevěné hračky v duchu Montessori pedagogiky. Všechny z nich lze koupit v našem obchodním centru Homepark Zličín, konkrétně v prodejně hraček HM studio.

Zleva nahoře: dřevěná sada „Krájení ovoce“ 449 Kč, skládací dřevěný šašek 369 kč, vkládačka „Tvary“ 499 Kč, dřevěná zatloukačka 499 Kč, vkládačka „Doprava“ 199 Kč, dřevěná skládačka „Barvy a počítání“ 299 Kč, vše HM studio