Jak na péči o květiny, když jste pryč

Tento článek jste si přečetli 2390x.

Máte před sebou dlouhou dovolenou a nikoho, kdo by za vás v té době doma zaléval květiny? Dnes jsme si pro vás připravili pár tipů na to, jak se postarat o zeleň u vás doma tak, by přežila i vaši delší nepřítomnost.

Na úvod je potřeba zmínit ještě pár obecných rad. V zimním období nejvíce trpí kvetoucí a tropické rostliny (např. orchideje), ale i ty ostatní potřebují vaši péči. Proto:

1) Postavte květináče co možná nejblíže oknu.

2) Pravidelně také květinám otřete listy vlhkým hadříkem. Když jsou zaprášené, nemohou pořádně přijímat světlo a snadněji vadnou. Pokud má květina chlupaté listy, použijte štěteček.

3) Nepřelévejte je. V zimě chceme květinám obzvlášť dopřát péči a tak se může snadno stát, že je přelijeme. Ovšem rostliny v období vegetačního klidu potřebují vody spíše o něco méně.

4) Pozor na výkyvy teplot. V zimě je pro rostliny dokonce lepší chladnější prostředí. Pokud máte, dejte je třeba do zimní zahrady nebo osvětlené chodby. Nedávejte je do blízkosti topení ani do průvanu.

Pakliže se chystáte na dovolenou, neznamená to, že by měly být rostlinky zcela bez vody. Máme pro vás pár vychytávek, jak zajistit květinám potřebnou vodu i v době vaší nepřítomnosti.

Zalévání pomocí láhve

Dopili jste vaši oblíbenou láhev vína? Prázdný obal tak nevyhazujte, skvěle poslouží jako zdroj vody pro květiny, které je potřeba zalévat každý den. Navíc láhev můžete používat znovu a znovu.

Jak na to?

Důležité je zmínit, že budete potřebovat láhev se šroubovatelným vrškem (může posloužit i pet láhev). Odstraňte etikety kolem hrdla a do vršku udělejte 5 dírek pomocí hřebíčku a kladiva. Naplňte láhev vodou a zašroubujte. V zemině udělejte díru na hrdlo láhve, láhev otočte a umístěte do díry. Rostliny tak v pohodě přežijí i prodloužený víkend.

Zdroj: pinterest.com

Domácí koupel

Že je koupel určená jen pro člověka nebo domácí mazlíčky? Omyl, můžete ji dopřát i svým rostlinkám, zvlášť pokud jsou tropické nebo na místech, kde není moc světla a potřebují hodně vody.

Jak na to?

Potřebovat budete nezalité květiny v květináči (bez misek), umyvadlo a ručník. Do dřezu, umyvadla nebo vany rozprostřete ručník, aby je květináče nepoškrábaly. Na něj položte jednotlivé květináče a pak do umyvadla či vany napusťte pár centimetrů vody. Vytvoříte tak malou lázeň. Půda bude přitahovat vodu a zajistí zavlažování, i když nebudete doma. Takto vydrží rostlinky až týden.

Zdroj: pinterest.com

Květináče s miskou

Tato metoda je nejjednodušší, vhodná pro rostliny, které nepotřebují velkou péči, jako jsou např. sukulenty. Díky misce mají rostliny zajištěný zdroj vody a zemina navíc neuniká ven. Miska by měla být jen o něco málo větší, než květináč samotný. V květináči musí být zespodu také drenážní otvory, díky kterým má rostlina přístup k vodě.

Využít můžete i květináč v sadě rovnou s miskou, např. viz níže – Ikea IGEFARA za 69 Kč. Vhodné i pro venkovní použití.

Zdroj: ikea.cz, pinterest.com

Zdroj: ikea.cz

Zavlažování pomocí příze

Vhodné je pro rostliny, které jste zvyklí zalévat cca 3x týdně, navíc toto zavlažování vydrží i více jak týden.

Jak na to?

Potřebovat budete silnější přízi (pletací příze nebo tkaničky od bot). Do velké nádoby nalijte vodu a umístěte ji ideálně nad zavlažované květináče. Pro každý květináč použijte 2 až tři kusy příze – jeden konec umístěte do vody, druhý do různých míst zeminy (jen lehce zapíchněte). Nakonec květiny ještě zalijte.

Zdroj: pinterest.com

Nezapomeňte, že krásné květináče seženete i u nás v OC Homepark Zličín v prodejnách Jysk nebo Ikea.