Tipy na šetrný úklid domácnosti

Tento článek jste si přečetli 4818x.

Jaro přímo vybízí k uskutečnění pořádného domácího úklidu. Pro většinu z nás to není zrovna oblíbená aktivita, proto pro vás máme pár tipů, jak si úklid domácnosti co nejvíce zjednodušit a jak k tomu využít šetrnější úklidové prostředky. Většinu z nich si totiž můžete jednoduše vyrobit i doma.

Udělejte si plán a uklízejte pravidelně

Jakmile máme tendenci úklid odkládat, nahromadí se pak těch úkolů mnoho a o to víc se nám nechce. Pomáhá udělat si plán a rozdělit si pravidelný úklid do jednotlivých dnů (viz dále). Každý den je dobré dělat pravidelně:

 • ustlat postele
 • umýt toaletu
 • vynést koše
 • naplnit a vyskládat myčku na nádobí (případně umýt nádobí)
 • setřít pracovní plochy v kuchyni
 • vysát či umýt podlahu v kuchyni

Připravte domácnost na úklid

Těžko se vám bude uklízet, když budou všude poházené a odložené věci. Začněte tím, že vše vrátíte na své místo. Zapojit můžete i ostatní členy domácnosti a jednoduchá pomůcka je také vzít si s sebou koš, posbírat do něj věci a pak je z něj postupně vracet do jednotlivých místností. Ušetří vám to čas přecházením tam a sem.

Soustřeďte se na jednu místnost

Dobrým trikem je také soustředit se na úklid vždy jedné místnosti. Ty si můžete rozdělit i po dnech, např.:

 1. Pondělí = ložnice, ukliďte přebytečné věci ze stolků, poliček, vyměňte povlečení, utřete prach a zrcadla, vysajte a umyjte podlahu, k vyprání – povlečení
 2. Úterý = koupelna – umyjte sprchu, vanu, umyvadla, toaletu, zrcadla, vyměňte ručníky, přidejte zásoby toaletního papíru, setřete podlahy, k vyprání – ručníky
 3. Středa = kuchyň – umyjte lednici, stůl, židle, vyneste odpadky, umyjte podlahu a pracovní desku, k vyprání – světlé prádlo
 4. Čtvrtek = obývací pokoj – utřete prach, televizi, vysajte a umyjte podlahy, k vyprání – tmavé prádlo
 5. Pátek – dle potřeby
 6. Sobota = venkovní plochy – zaměřte se na venkovní úklid, zahradu, garáž apod.

 

Udržte si motivaci

Jak z této neoblíbené činnosti udělat něco, co vás bude alespoň trošku bavit? Pusťte si oblíbenou hudbu, podcast nebo audioknížku.

Dělejte si pravidelné přestávky, na které se budete těšit. Rozdělte si úklid do časových bloků a dopřejte si v mezičase krátký odpočinek.

 

Uklízejte šetrně a ekologicky

Na pravidelný úklid nemusíte používat řadu chemických prostředků, stačit vám bude to, co máte doma. Ukážeme si, jak se z běžných surovin mohou jednoduše stát čistící pomocníci.

 

Jedlá soda nejen v kuchyni

Používá se při pečení jako kypřící prášek, ale je také neocenitelným pomocníkem při úklidu. Pokud smícháte jedlou sodu s vodou v poměru 1:1 získáte čistící pastu, kterou nanesete na místo, které je potřeba vyčistit – odstraní skvrny, v kombinaci s octem i vodní kámen. Vždy používejte na místa, která lze opláchnout, ideálně dřez, umyvadlo nebo vanu.

Ať žije ocet

 Ocet dezinfikuje a krásně leští. Použít ho můžete na čištění toalety, nerezu, odpadů, podlahy či sprchových koutů – rozpouští totiž usazeniny vody na sklech sprchových koutů. Doporučujeme smíchat ocet s trochou vody a nalít do běžného plastového rozprašovače (pořídíte např. v dm drogerii za 29 Kč), díky kterému se vám bude lépe aplikovat.

Octovou vodu můžete použít i na čištění zašlých skleniček z myčky na nádobí.

Vyrobit si ale můžete i domácí octový čistič s vůni citrusů. Vložte slupky od použitých citronů do zavařovací sklenice, přilijte ocet a nechte několik týdnů macerovat na světlém místě (až 3 měsíce). Poté slijte opět do rozprašovače a voňavější ocet je na světě.

Vyzkoušejte peroxid vodíku

Jedná se o velmi silné oxidační činidlo, využít ho tak můžete nejen k dezinfekci, ale i k vybělení a čištění různých povrchů v domácnosti. Lednice, myčka na nádobí či pračka budou čisté jako nikdy předtím. V kombinaci s jedlou sodou funguje skvěle i na větší nečistoty jako jsou např. špinavé spáry u kachliček.

Smíchejte 1 lžíci sody a 2 lžíce peroxidu vodíku a vzniklou pastu naneste na znečištěné spáry a nechte chvíli působit. Pak spáry vyčistěte kartáčkem a umyjte vodou.

Přidejte vonné oleje

Pokud chcete krásně provonět celou místnost, byt či dům, přidejte na hadřík nebo do kyblíku s vodou pár kapek vonného oleje. Přidat můžete i ocet, zápachu se nebojte, rychle vyprchá.

 

Dejte šanci perkarbonátu

Perkarbonát sodný je v podstatě soda obohacená kyslíkem (pozor nejedná se o jedlou sodu!). Za působení tepla (tedy přilitím vařící vody) se uvolňuje kyslík a tvoří peroxid kyslíku – ten má silné bělící a dezinfekční účinky. Ideální je na keramický dřez, čištění odpadů nebo do toalety. Nasypte perkarbonát do odpadu a zalijte větším množstvím vařící vody. Směs bude chvíli šumět a vyčistí tak odpadní cesty. Postup při větším znečištění opakujte.

Kyselina citronová

V potravinářství se kyselina citronová používá jako ochranná a dochucovací látka, v domácnosti může sloužit i jako čistící prostředek. Odstraňuje (podobně jako ocet) vodní kámen z rychlovarných konvic, hrnců či baterií.

 

Rozmíchejte lžíci kyseliny citronové v teplé vodě a dejte opět do rozprašovače nebo jen houbičkou naneste na vodovodní baterie (kromě hliníkových) a skla sprchových koutů. Nechte působit a potom smyjte.

 

Naše tipy z Homeparku

Zleva: jedlá soda Tierra Verde (prodává dm drogerie) 69,90 Kč, kyselina citronová 100g, Tesco 11,90 Kč, ocet 1l, Tesco 8,90 Kč, plnicí láhev Nature, dm drogerie 29,90 Kč.