Vyzkoušeli jsme – jak na nejčastější skvrny na dětském oblečení

Tento článek jste si přečetli 2975x.

Kéž by bylo praní jen o tom, že v klidu hodíte špinavé věci do pračky a vše se vypere. Zvlášť pokud máte doma děti, musíte ještě předtím často ručně odstranit památku po nejrůznějších druzích jídla, pití, trávy, krve, oleje a dalších. My jsme pro vás vyzkoušeli, jak jdou takové skvrny nejlépe dolů, a to pomocí dostupných přípravků z dm drogerie, kterou najdete i u nás v obchodním centru Homepark.

Skvrny od trávy

Možná vás to překvapí, ale na trávu platí vlažná voda, nikoli teplá. Nejprve jsme si špinavé dětské kalhoty namočili na pár minut do vlažné vody, poté na skvrny krouživými pohyby nanesli kartáčkem žlučové mýdlo, nechali minimálně 10 minut působit a pak opláchli pod tekoucí vodou.

Pokud by skvrna nezmizela po první aplikaci žlučového mýdla, tak postup opakujeme. Poté vypereme v pračce na běžný program.

Skvrny od krve

Stejně jako na trávu, i zde platí studená voda. Je to proto, že krev obsahuje bílkoviny, které by se v teplé vodě srazily a skvrna již nešla dolů. I zde jsme pak použili žlučové mýdlo.

Skvrny od ovoce, borůvek

Jedná se o velmi agresivní skvrny, které často nejdou dolů. V první fázi jsme vyzkoušeli skvrnu od borůvek přelít horkou vodou. Krásně vytáhla fialovou barvu. Někdy tento krok stačí, ale tady na tričku stále zůstal žlutý flek. Na ten jsme pak použili kyselinu citrónovou (šťávu z citronu), ta má totiž skvělé bělící účinky. Nechali jsme působit a pak ještě přeprali žlučovým mýdlem a skvrna byla pryč.

Skvrny od stolice

Všechny maminky to znají, zvlášť pokud mají doma čerstvá miminka. Důležité je reagovat co možná nejrychleji a skvrnu hned namočit, lépe se pak odstraňuje. Pokud jste tak ale neučinili, nemějte strach. Poradili jsme si s ní i namočením do studené vody a s pomocí žlučového mýdla. Opět jsme nanesli na skvrnu kartáčkem a nechali působit. Pak vyprali na běžný program.

Skvrny od oleje

Kromě mouky můžete použít i přípravek na nádobí. Ten totiž stejně tak odmašťuje a velmi dobře si tak poradí i se skvrnami. Na skvrnu jsme nalili trochu přípravku a nechali působit, zaschnout. Důležité je ho nechat na skvrně opravdu déle. Klidně pak onen kousek oblečení hoďte do koše na prádlo a vyperte, jak se na něj dostane řada.

Pokud by skvrna nezmizela hned, může se postup ještě opakovat.

 

Skvrny od mrkve

První příkrm v podobě mrkvičky dětem chutná. Trošku složitější je to pro maminky, které její zbytky pak často musí likvidovat z dětských bodýček. Jak na ně? Flek od mrkve jsme nejprve namočili do studené vody (co možná nejrychleji). Pak jsme nanesli prostředek na nádobí, který jsme předtím rozpustili v hrnku vody. Nechali jsme chvíli působit a pak postupně odsávali papírovou utěrkou. Dočistit lze ještě žlučovým mýdlem a pak opět vyprat v pračce.

Skvrny od kečupu / rajčatové omáčky

V prvé řadě je potřeba z látky odsát papírovou utěrkou opatrně zbytek jídla. Pak jsme namočili do studené vody, nanesli kartáčkem žlučové mýdlo a nechali působit. Poté vyprali na běžný program v pračce.

Skvrny od čaje

Oblečení jsme si namočili do teplé vody. Poté jsme skvrny předeprali s pomocí žlučového mýdla a ještě pokapali citrónovou šťávou. Nechali jsme působit a pak opět přeprali v ruce s pomocí žlučového mýdla. Nakonec vyprali v pračce na běžný program.

Běžné skvrny od jídla

Máme na mysli např. jogurt, banán, pomazánku apod. často nemusíte předeprat, stačí jen přidat sůl na skvrny přímo k pracímu prášku a ta si s nimi poradí.

Pozor si dávejte na zabarvení prádla při praní. Moc doporučujeme speciální ubrousky, které se také dají koupit v dm a přidávají se do bubnu pračky přímo k prádlu.

A takový tip na závěr – pokud již skvrna ničím nejde dolů a je na bílém bavlněném oblečení, jde ji dobře tzv. odbarvit prostředkem proti plísním s aktivním složením – opět z dm.

Produkty, které jsme použili

Zleva: žlučové mýdlo v kostce 17,90 Kč, tekuté žlučové mýdlo 49,90 Kč, přípravek na mytí nádobí Ultra Nature 29,90 Kč, ubrousky proti zabarvení prádla 109 Kč, čistič proti plísním s aktivním složením
79,90 Kč, vše značka Denkmit z dm drogerie.

Seženete u nás v OC Homepark Zličín v prodejně dm drogerie.